Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Bawmy się razem z naszym dzieckiem !

Bawmy się razem z naszym dzieckiem !

Czas poświęcony na zabawie z dzieckiem nie jest czasem straconym.

 

Zabawa stanowi integralną część życia dzieci. Dzieci w wieku od 2 – 6 lat poświęcają na nią większą część dnia. Dzięki zabawie dzieci nawiązują relacje z innymi, zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności, poznają świat.

Zabawa dziecka może przybierać różne formy, a to jaką formę dane dziecko wybierze często związane jest z jego wychowaniem i środowiskiem, w którym się wychowuje oraz z tym jakie zabawki lub zabawy podsuną im rodzice.

Rodzice starają się kupować dziecku drogie zabawki, nie zastanawiając się w jakiej sferze rozwoju mają mu one pomóc lub kupują dzieciom niezliczoną ilość zabawek. A to nie o to chodzi !

Zakup zabawki powinien być dobrze przemyślany a sama zabawka dobrana tak, aby rozwijała umiejętności dziecka. Nie znaczy to, że mają to być drogie zabawki lub że ma ich być duża ilość. Drogie zabawki to najczęściej zabawki elektroniczne wyposażone w niezliczoną ilość migających światełek, sygnałów itp. Taka zabawka, tak jaki i zbyt duża ilość zabawek sprawia, że dziecko się rozkojarza, nie może się skupić, staje się nerwowe. Dając dziecku do zabawy drogą zabawkę rodzice często upominają, żeby nie zepsuło, żeby uważało itp. To dodatkowo wprowadza dziecko w niepotrzebny stres, nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dziecku w zabawie powinno towarzyszyć uczucie radości, nie może ono być obciążone koniecznością kontroli, strachu przed popsuciem zabawki.

Dlatego im prostsza zabawka tym lepsza i swobodniejsza zabawa. Z doświadczenia wiemy, że dziecko najlepiej bawi się przedmiotami codziennego użytku.

Jakże wspaniałe zabawy można zorganizować przy użyciu kubeczków, kolorowych nakrętek od butelek, słoiczków, patyczków, pudełek, baloników, piłek itp. Należy tylko pamiętać, aby były to przedmioty bezpieczne.

Poniżej przedstawiam Państwu kilka propozycji kreatywnych zabaw z dzieckiem w domu. Zabaw, które nie wymagają dużego nakładu finansowego a uczą i wpływają na różne zmysły, na rozwój ruchowy dziecka, na doskonalenie umiejętności manualnych i umożliwiają rozwijanie twórczej aktywności.

  • Zabawy konstrukcyjne – rozwijające funkcje poznawcze, badawcze, naśladownicze ( zabawy z klockami, pudełkami).

Proponuję wykorzystać pudełka różnej wielkości do budowania konstrukcji. Zapewniam, że inwencja twórcza Waszych dzieci Was zaskoczy.

  • Zabawy twórcze lub tematyczne – przyczyniające się do poznawania ról społecznych, reguł postepowania, poczucia odpowiedzialności

np. zabawa w sklep – można wykorzystać przedmioty codziennego użytku (zrobić ladę z deski, krzeseł lub kartonu), zabawa w listonosza ( naklejanie znaczków, kolorowanie kopert, rysowanie lub pisanie listów), zabawa w ogrodnika (można z dziećmi sadzić cebulki kwiatów i obserwoawć jak rosną).

  • Zabawy ruchowe – przyczyniające się do kształtowania zręczności, szybkości, orientacji

Zabawy z piłką, balonikami, woreczkami wypełnionymi ryżem lub grochem, zabawy z bańkami mydlanymi (odbijanie, łapanie, rzucanie do celu itp.)

  • Zabawy dydaktyczne – rozwijające zdolności percepcyjne, koncentrację uwagi i pamięć, myślenie i rozumienie, wzbogacające słownictwo dziecka.

Układanie, liczenie segregowanie małych, kolorowych przedmiotów np. patyczków, zakrętek, naklejek itp.

 

Aby jednak zabawa mogła istotnie przyczynić się do rozwoju dziecka, nie wystarczy samo udostępnienie mu zabawek. Potrzebna jest tu również obecność i zaangażowanie rodziców. Wspólna zabawa wzmacnia więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami.

Jednak bawiąc się wspólnie z dzieckiem nie narzucajmy mu swoich zasad, pozwólmy mu pomyśleć samemu. Zbyt duże zaangażowanie i zbyt duża ingerencja rodzica w zabawę pozbawia dziecko możliwości twórczego myślenia i niezależności. Pozwólmy dziecku eksperymentować podczas zabawy.

Jeśli Państwo jako rodzice zadbają o rozwój swojego dziecka dzisiaj, może to mieć duży wpływ na jego sukcesy w przyszłości. Zatem pamiętajcie drodzy rodzice, że czas spędzony na zabawie z dzieckiem nie jest czasem straconym, ale jest to czas przygotowania waszego dziecka do dorosłego życia .

13

WRZ

2018

301

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia