Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Zdania, które chce słyszeć Twoje dziecko

Zdania, które chce słyszeć Twoje dziecko

Dodają odwagi, wiary we własne siły, pomagają poukładać dziecięcy świat. Powtarzaj dziecku, że zawsze może na ciebie liczyć. Często o nich zapominamy. Oto zdania, które powinno się jak najczęściej powtarzać dziecku.

Kocham cię. Jesteś dla mnie ważny.

Dziecko potrzebuje nieustannych zapewnień o rodzicielskich uczuciach, dzięki temu wie, że ci na nim zależy, zyskuje poczucie bezpieczeństwa, uczy się też, czym jest miłość i w jaki sposób ją okazywać.

Jestem z ciebie dumna.

Nic nie motywuje i nie podnosi poczucia własnej wartości bardziej niż rodzicielska duma. Doceniaj dziecięcy wysiłek, nawet jeśli wydaje ci się, że takie proste czynności jak zbudowanie wieży z klocków nie wymagają dużej pracy. Dzięki twojemu uznaniu maluch zyska poczucie, że to, co robi, ma sens, i że warto się starać.

Dasz radę. Wierzę w ciebie.

Twoja wiara w dziecięce możliwości sprawia, że przeszkody, jakie dziecko napotyka na swojej drodze, łatwiej pokonać, a to, co niemożliwe, nagle staje się realne. Nigdy nie wątp w to, czy dziecku uda się np. nauczyć na pamięć wiersza. Jeśli coś nie wyjdzie, powiedz: „następnym razem na pewno będzie lepiej”.

Możesz na mnie liczyć.

Powtarzaj dziecku, że może do ciebie przyjść z każdą sprawą, a kiedy już ci się zwierzy, okaż zrozumienie i troskę.

Jesteś mądry, ładny, fajny.

Powtarzając takie słowa w różnych sytuacjach, wzmacniasz u dziecka poczucie wartości i pomagasz budować pozytywny obraz samego siebie. Staraj się jak najczęściej podkreślać pozytywne cechy malca: jego zdolności, umiejętności.

Tata cię kocha. Mamie na tobie zależy.

Nawet jeśli między rodzicami nie dzieje się najlepiej, doszło do kłótni czy wręcz rozstania, nie wolno nastawiać dziecka przeciw drugiemu rodzicowi. Masz o coś żal do ojca swego dziecka? Jego mama w czymś zawiodła? Postaraj się, aby maluch tego nie odczuł i zawsze zapewniaj go o miłości obojga rodziców.

Nic się nie stało. Każdy może popełnić błąd.

Twojemu dziecku nie raz zdarzy się potknąć, dlatego tak ważne jest, aby porażki go nie zniechęcały ani tym bardziej nie zmniejszały wiary we własne siły. Staraj się nie denerwować i nie okazywać zniecierpliwienia, gdy malcowi znów coś nie wyjdzie. Zamiast tego powiedz, że błędy są czymś naturalnym.

Świetnie ci idzie.

Pokaż dziecku, że dostrzegasz jego starania i doceniasz je. W ten sposób utwierdzisz go w przekonaniu, że jego wysiłek przynosi efekty  i dasz siłę niezbędną do pokonywania trudności.

Nie bój się, jestem przy tobie.

Nie bagatelizuj lęków dziecka, a tym bardziej ich nie ośmieszaj. Poczucie bezpieczeństwa zapewni maluchowi twoja bliskość i zrozumienie.

Jesteśmy rodziną.

Daj dziecku odczuć, że jest ważną częścią waszej rodziny, i że ma wiele bliskich osób, na których może polegać. Rodzina to wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, ale również tożsamość, dzięki której człowiek wie, kim jest i skąd pochodzi.

05

KWI

2021

263

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia