Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Literatura dla najmłodszych

Literatura dla najmłodszych

Czytanie dziecku to najlepsza inwestycja w jego rozwój intelektualny. Czytanie rozwija wyobraźnię, wspomaga rozwój mowy, wzbogaca słownictwo, wskazuje różnicę między dobrem a złem. Jak wychować małego miłośnika literatury?

Od najmłodszych lat

Literatura powinna stanowić przede wszystkim zabawę. Czytanie, nauka liczenia i wszelkie inne zajęcia edukacyjne, opierają się na podstawowej zasadzie – dziecko uczy się poprzez zabawę. Dlatego nie należy zmuszać malucha do słuchania bajki, jeśli akurat ma ochotę na coś innego.

Najmłodsze dzieci często mają problemy ze skupieniem się w trakcie czytania.

Z tego względu warto wprowadzić czytanie jako stały element dnia, najlepiej tuż przed snem. Aby czytanie nie było dla dziecka nużące i monotonne, należy zadbać o zmiany tonu głosu i bogatą mimikę. Dziecko powinno również wykazywać aktywność w czasie czytania – odpowiadać na pytania związane z tekstem lub ilustracjami. Maluchy uwielbiają słuchać wiele razy tej samej bajki.  

Książki dla najmłodszych

Oferta książek dla najmłodszych maluchów jest bardzo bogata. Dzieci, które nie potrafią czytać, mogą aktywnie uczestniczyć w czytaniu książek poprzez zabawę. Do wyboru są więc książki, w których element przewodni opowiadania, stanowi przedmiot do zabawy.

Książki dla najmłodszych powinny spełniać kilka warunków – tekst opowiadania albo wierszyka nie powinien być zbyt długi, natomiast obrazki ilustrujące tekst powinny być duże i kolorowe. Często jedna książka czytana jest tysiące razy, a maluch po pewnym czasie zna ją na pamięć. Dlatego najlepiej, by opowiadania były krótkie, jednowątkowe. Treść książki powinna być dopasowana do wieku malucha. Dla przedszkolaków odpowiednie są bajki klasyczne (np. o Czerwonym Kapturku, Calineczce, Trzech Świnkach), bajki współczesne oraz wierszyki Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Oprócz tego do wyboru jest wiele książek terapeutycznych, w których bohaterowie borykają się z takimi samymi „problemami”, jakie ma dziecko. 

Literatura w przedszkolu

Spotkania z książką są bardzo ważnym elementem edukacji dziecka w przedszkolu. Zaciekawienie malucha słowem pisanym jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stawiają sobie przedszkola. Cel – wprowadzenie dzieci w świat literatury – jest  realizowany poprzez organizowanie zabaw literackich i literacko-teatralnych, kącik literacki (dostosowany do wieku dzieci, które znajdują się w grupie), wycieczki do biblioteki.

Kontakt z literaturą jest w zasadzie bezustanny – dzieci słuchają opowiadań czytanych przez nauczycielki, uczą się krótkich wierszyków, słuchają bajek nagranych na CD.

Dobry przykład

W edukacji literackiej dziecka, tak jak w wielu innych aspektach wychowania, najważniejszy jest dobry przykład. Dziecko, które widzi mamę i tatę czytających książki i czasopisma samo zapragnie czytać. Dobrym pomysłem są wspólne wyjścia do biblioteki. Sposobów na zachęcenie dziecka do czytania jest naprawdę wiele.

 

01

LUT

2021

367

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia