Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Babcia i Dziadek zaraz po rodzicach…

Babcia i Dziadek zaraz po rodzicach…

ROLA BABCI I DZIADKA W KSZTAŁTOWANIU OSOBOWOŚCI DZIECKA

Większość z nas najpiękniejsze, najbardziej beztroskie wspomnienia z dzieciństwa wiąże ze swoimi babciami i dziadkami. Wspominamy ich z sentymentem, jako osoby, które zawsze miały dla nas czas, które zawsze były tylko dla nas, które traktowały nas, jak ósmy cud świata, na których przychylność zawsze mogliśmy liczyć, które kochały nas bez względu na wszystko, bez stawiania wymagań i oceniania. Więź z dziadkami potrafi być bardzo silna. To oni przekazują naszym dzieciom wiedzę o życiu i świecie, zaszczepiają pasje, jednocześnie bez problemu wchodzą w ich dziecięcą krainę wyobraźni. Zaraz po rodzicach są pierwszymi nauczycielami dziecka oraz jego przyjaciółmi. Ich relacja jest łatwiejsza, dużo mniej konfliktowa, ze względu na brak obarczenia obowiązkami czy powinnościami wobec dzieci. Mają swoje tajemnice. Mają swoje sprawy.

To dziadkowie mają do dzieci więcej cierpliwości i są bardziej wyrozumiali. Ich miłość jest bezwarunkowa, bezkrytyczna, niekiedy wręcz ślepa. To dziadkowie potrafią miliony razy powtarzać odpowiedź na to samo pytanie, czytać setki razy tą samą ukochaną książeczkę. To dziadkowie nie krzyczą, nie krytykują, nie wymagają, nie pouczają. To dziadkowie najlepiej opowiadają bajki i nigdy się nie śpieszą, mogąc zapewnić dziecku 100 % uwagi, czyli to o co ono najbardziej zabiega.

ISTOTA BABCI I DZIADKA W ŻYCIU DZIECKA

Ich rola w kształtowaniu osobowości małego człowieka jest nieoceniona. Stanowią kotwicę i punkt odniesienia, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, przynależności oraz tożsamości. Przekazują naszym dzieciom ciągłość pokoleniową. Dziadkowie nie tylko się bawią, ale również przekazują swoją wiedzę, uczą postaw moralnych. Są skarbnicą doświadczeń, powiernikiem i spowiednikiem. Dla małego dziecka kontakt z dziadkami to również kontakt z innym światopoglądem niż ten, który znają z domu. Dzięki temu uczą się, że świat jest różny, różni są ludzie, różne są ich poglądy i wartości. Uczą się szacunku do odmienności. Uczą się kochać pomimo odmienności.

Gdy na świecie pojawiają się wnuki, dziadkowie wpadają w euforię. Nasze dzieci stają się ich oczkami w głowie. Są w nich totalnie zakochani i chcą im poświęcić jak najwięcej czasu oraz energii, zapominając niekiedy, że ich rodzicami są ich własne dzieci. Dziadkowie, chcąc dla dzieci jak najlepiej, często zapominają, że zostając dziadkami nadal pozostają rodzicami i ta relacja powinna zostać nie tylko nienaruszona ale również uszanowana, zachowana i pielęgnowana. Na tej linii pojawiają się nowe konflikty i kłótnie, gdy okazuje się, że dziecko pragnie wychowywać własne w odmienny sposób.

Gdy dziadkowie zamiast opiekować się dzieckiem, ingerują w ich wychowywanie, rolą rodzica jest obrona własnych granic oraz granic swojej rodziny. Wcale nie oznacza to, że należy się odcinać czy ograniczać kontakty. Wręcz przeciwnie. Nad relacjami winno się nieustająco pracować. Jednak dziadkowie nie są od rozpieszczania. Owszem dziadkowie nie krzyczą, dziadkowie dochowują sekretów, dziadkowie pomagają, ale powinni to zawsze robić w zgodzie z poglądami i zasadami rodziców. Nie powinni nigdy podważać autorytetu rodziców, prowadząc tym samym do okazania braku szacunku własnym dzieciom.

WYJĄTKOWA I NIEPOWTARZALNA WIĘŹ

Dziakowie to nadal rodzice własnych dzieci, które założyły swoje rodziny i będąc dziadkiem są właśnie swoim dzieciom nadal potrzebni. Przede wszystkim potrzebni, by służyć radą. Swoim doświadczeniem i mądrością mogą wspierać rodziców, w najtrudniejszej z misji życiowych jakim jest kształtowanie osobowości malucha. Bycie dziadkiem nie jest łatwe. To na nich bowiem ciąży odpowiedzialność okazywania miłości bez psucia charakteru dziecka oraz psucia kontaktu z własnym dzieckiem. Bo my rodzice nigdy nie przestajemy potrzebować swoich rodziców. Potrzebujemy ich wsparcia, rady, aprobaty, akceptacji oraz zrozumienia naszej odmienności.

Jedno jest pewne i nie podlega dyskusji, relacja dziadków z wnukami należy do nich. To oni są odpowiedzialni za budowanie jej i to od nich w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądała. Bez względu na różnice pokoleniowe, charakterów czy poglądów, bez względu na trudne relacje, ważne jest, by dzieci uczyły się zarówno od dziadków, jak i od nas, że najważniejszy jest szacunek. Szacunek do starszych, do innych poglądów i wartości, jak również poczucie własnej wartości.

05

STY

2021

275

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia