Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Pomaluj mój świat….

Pomaluj mój świat….

Podatność dzieci na działanie kolorów zalicza się do tej samej kategorii wrażliwości, co słuch muzyczny – jest cechą wrodzoną – jednak  środowisko zewnętrzne  kształtuje ją i rozwija.

Pierwszy kontakt dziecka z kolorami zależy w dużej mierze od decyzji rodzica (kolorystyka ubrań, kolor zabawek czy tapety w dziecięcym pokoju) lub opiekuna. Kolory są nieodłącznym elementem otoczenia: wpływają na emocje, postrzeganie świata oraz interakcje z innymi ludźmi. Ważne jest więc, by kolory dobierać z umiarem – zwłaszcza, gdy mowa o kolorach w najbliższym otoczeniu dziecka. Odpowiednio skomponowana kolorystyka ma wpływ na rozwój ich kreatywności, poczucia estetyki i wrażliwości.  Organizm dziecka, podobnie jak dorosłego, reaguje na poszczególne barwy zmianą ciśnienia krwi, wyglądem źrenicy, przyspieszeniem oddechu, sennością lub nawet wzmożeniem apetytu. Według badań i statystyk najkorzystniejszą paletą barw dla maluchów są naturalne odcienie, zbliżone do ludzkiej skóry, takie jak: biel, beż, jasne brązy, ecru, czy delikatne, subtelne pastele. Nieco starsze dzieci żywiołowo reagują na dynamiczniejsze barwy i duże kontrasty kolorystyczne – działają stymulująco i pobudzają wyobraźnię. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duża ilość jaskrawych kolorów może niekorzystnie wpłynąć na malucha, zwłaszcza, gdy przejawia predyspozycje do nadpobudliwości. Nie jest polecane zatem wykorzystywanie ich w nadmiarze w pomieszczeniach, w których dziecko śpi lub leżakuje. 

Według eksperta:

Czerwony to ciepły kolor, który przyciąga uwagę najmłodszych. Zdecydowanie dodaje energii, nie jest więc zalecany dzieciom, charakteryzującym się dużą nadpobudliwością, ponieważ może wzmagać agresję i powoduje kłopoty z koncentracją i zasypianiem.

Pomarańczowy poprawia samopoczucie, jest wesołym kolorem, który warto wprowadzać do wnętrz pokojów dziecięcych. Wspomaga rozwój relacji z innymi dziećmi i pozytywnie wpływa na ich kreatywność. Jednak podobnie jak czerwony może wzmagać aktywność, dlatego zaleca się wykorzystywanie go w postaci akcentów.

Żółty to ciepły i radosny kolor, kojarzący się z wakacjami i słońcem. Wywołuje pozytywne skojarzenia, poprawia koncentrację i dodaje energii.

Różowy w wersji pastelowej ma właściwości uspokajające i wyciszające. Intensywny róż wykorzystujmy jedynie w formie akcentów – jest zbyt agresywny.

Niebieski należy do zimnych kolorów, ale ma działanie wyciszające i uspokajające. Stosowany jest często w sypialniach i pokojach dziecięcych. Jednocześnie pobudza do działania i zdobywania wiedzy, dlatego zaleca się wykorzystywanie tego koloru w przedszkolach i szkołach.

Najbardziej kojącym kolorem jest zielony, ponieważ pozwala osiągnąć równowagę, działa uspokajająco i rozluźniająco. Kojarzony z naturą, wspomaga koncentrację podczas nauki i kreatywnych zabaw i co ważne – jest jednym z nielicznych kolorów, którego działania nie powoduje negatywnych reakcji u dzieci i dorosłych. Można stosować go w dowolnej ilości, najlepiej w stonowanych odcieniach.

Warto wspomnieć, że kolory mogą mieć też działanie terapeutyczne. Koloroterapia stosowana jest często w leczeniu zaburzeń rozwojowych u dziecka, takich jak ADHD czy Zespół Aspergera. Kolory bowiem w dużym stopniu wpływają na emocje i zachowanie oraz wspomagają rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Dlatego tak ważne jest, by były dobierane w sposób przemyślany i z dozą umiaru i rozwagi.

01

STY

2019

287

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia