Moc muzyki
Dziecko przychodzi na świat z wykształconym zmysłem słuchu. Perfekcyjny słuch służy do rejestrowania dźwięków oraz jest pierwszą linią obrony niemowlaka. Dzieci, śpiąc, instynktownie zwracają na zewnątrz dominujące ucho, aby móc usłyszeć sygnał niebezpieczeństwa. Gdy słyszą nieznajome, głośne dźwięki, reagują krzykiem. Niezwykle czuły słuch małych dzieci jest zdolny wychwycić dźwięki o bardzo niskiej i bardzo wysokiej częstotliwości. Niestety , z każdym dniem słuch starzeje się, czasami ucho narażone jest na różne infekcje i prawie zawsze towarzyszy mu hałas. Ruch uliczny, głośna muzyka, odgłosy maszyn, trzask drzwi, dudniący całymi dniami telewizor to najwięksi wrogowie słuchu. Dziecko, przebywając w takim środowisku, niemal nieustannie narażone jest na odbiór dźwięków, które męczą jego uszy. Chroń więc dziecko przed długim przebywaniem w głośnym środowisku oraz w miejscach, gdzie odbieramy ustawiczny szum.
Trudno wyeliminować hałas z naszego życia. Ale można tego wroga pokonać jego własna bronią czyli dźwiękiem. Specjalnie dobrana muzyka może mobilizować mięśnie ucha środkowego. Wzbogacając środowisko dziecka o muzykę, nie tylko zadbamy o jego muzykalność, ale i o zdrowie, jego sprawny słuch. Poza tym zwiększymy szansę na to, aby ten słuch pozostał bardzo czuły na dźwięki.
Obcowanie malca z odpowiednio dobrana muzyką działa na słuch i jasny umysł, wpłynie kojąco na jego organizm. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby dziecko rozmiłowało się w muzyce, wówczas warto ze względów czysto zdrowotnych podjąć te zabiegi profilaktyczne i „otoczyć” je właściwą muzyką.
Oczywiście nie tylko słuchanie muzyki wpływa na rozwój i stymuluje do pracy umysł dziecka. Gdy dzieci same grają na instrumentach muzycznych, odpowiednie partie ich mózgu rozrastają się. Ponadto podczas gry na instrumencie dziecko jest maksymalnie skoncentrowane. Odtwarzając dźwięki, musi odwołać się do swojej pamięci słuchowej, wzrokowej i motorycznej. Wszystko to wpływa na sprawność myślenia dziecka.
Budowanie świata muzyki wokół dziecka nigdy nie pozostanie obojętne na rozwój jego procesów poznawczych. Wczesna edukacja muzyczna pobudza sfery intelektualne, które nie są w takim stopniu wykorzystywane w żadnej dziedzinie. Dziecko słuchające bądź tworzące muzykę wyostrza swoją percepcję słuchu, ćwiczy pamięć słuchową, trenuje koncentrację, pobudza wyobraźnię i inwencję. Muzyka wyposaża małe dziecko w narzędzia, które zagwarantują mu w przyszłości łatwiejsze pozyskiwanie informacji. Maluch słuchający muzyki doświadcza jej harmonii i piękna. Muzyka budzi emocje, wywołując napięcie, rozładowanie, rozprężenie. Muzyka ma działanie relaksujące, wpływa na równowagę psychiczną.
Każde dziecko jest gotowe do uczestnictwa w aktywności muzycznej. Kryje się w nim chęć poznawania dźwięków i podejmowania działań tworzących muzykę. Aktywność muzyczna dziecka daje mu ogromną satysfakcję i radość.
Pamiętać jednak należy, że celem wczesnej edukacji muzycznej nie jest poprawne wykonywanie utworów muzycznych, lecz towarzyszące temu procesowi korzystne zmiany, jakie zachodzą w psychice dziecka. Uczy się ono, jak osiągnąć cel, podejmować próby mimo porażek, pokonywać trudności i działać systematycznie.
Podsumowując:
- Dziecko rodzi się z bardzo dobrym słuchem muzycznym. Rozwijajcie jego wrażliwość muzyczną, by nie zatraciło tej zdolności.
- Chrońcie słuch swojego dziecka przed hałasem, ustawicznym szumem.
- Zadbajcie o to, by wasze dziecko regularnie słuchało muzyki relaksacyjnej, zawierającej śpiew ptaków lub muzyki klasycznej takich kompozytorów jak Bach, Mozart, Vivaldi. Jest to doskonałe źródło energii niezbędnej do myślenia.
- Ucząc dziecko gry na instrumencie, zanim skończy 5 lat, zadbacie o jego dobrą koncentrację, pamięć słuchową, myślenie przestrzenne.
- Wykorzystajcie czas, kiedy dziecko traktuje naukę gry na instrumencie jak doskonałą zabawę.
03
GRU
2017
337
razy
czytano
p8zawiercie.pl