Ruch a dziecko
Zdrowe, o pięknej sylwetce dziecko to marzenie wszystkich rodziców i dążenie wychowawców. Czy takie będzie, w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od rodziców- od warunków, jakie mu zapewnią, stylu życia, nawyków, jakie mu przekażą.
O zdrowiu dziecka decydują:
- w 5-15% czynniki genetyczne
- w 5-10% środowisko fizyczne, w jakim dziecko żyje
- w 20-25% środowisko społeczne
- w 10-20% medycyna naprawcza
- w 50% styl życia
Warunki w jakich żyjemy, mają największy wpływ na organizm dziecka. Niestety, nie sprzyjają one zdrowemu rozwojowi. Niedostatek ruchu, telewizja, komputer, zanieczyszczenie środowiska powodują, że nasze dzieci nie zawsze rosną i rozwijają się prawidłowo.
Mała aktywność ruchowa sprawia, że mięśnie są słabsze, a układy krążenia i oddechowy mniej wydolne. Organizm dziecka staje się przez to bardziej podatny na niekorzystne zmiany.
Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym. Dzięki aktywności ruchowej dziecko poznaje otoczenie i opanowuje nowe umiejętności. Ruch wpływa stymulująco na rozwój dziecka, jest jednym ze wskaźników rozwoju i zdrowia.
Okres przedszkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania motoryczności dziecka. Dziecko nabywa wówczas pewnych umiejętności, które w dalszych etapach życia jedynie doskonali. W okresie tym aktywność ruchowa przyczynia się w znaczącym stopniu do wzmocnienia odporności organizmu na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych, a umiejętności ruchowe często wyznaczają pozycję dziecka w grupie rówieśniczej. Dlatego troska o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, o zapewnienie mu odpowiedniej ilości wszechstronnego ruchu jest działaniem na rzecz zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.
Największy wpływ na prawidłowy rozwój dzieci mają rodzice i nauczyciele. Oni przebywają z dzieckiem najdłużej i są dla niego wzorami, przekazują wiadomości, umiejętności i nawyki. Ogromna jest również ich rola w wychowaniu fizycznym dziecka. W przedszkolu i w domu uczy się ono nowych ruchów i doskonali zdobyte umiejętności. Nauczyciele i rodzice powinni tak kształtować rozwój ruchowy dziecka, aby uzyskać przedstawiony cel- zdrowe, o pięknej sylwetce dziecko.
W osiągnięciu tego celu wychowawcy i rodzice powinni współpracować i wspomagać się. Na zajęciach ruchowych w przedszkolu dziecko uczy się nowych ruchów, ćwiczeń, zabaw. Obserwuje, jak wykonują je inne dzieci. W domu w zabawach z rodzicami, może te ćwiczenia i zabawy powtarzać i doskonalić.
24
LIS
2017
347
razy
czytano
p8zawiercie.pl