Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Ruch a dziecko

Zdrowe, o pięknej sylwetce dziecko to marzenie wszystkich rodziców i dążenie wychowawców. Czy takie będzie, w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od rodziców- od warunków, jakie mu zapewnią, stylu życia, nawyków, jakie mu przekażą.

O zdrowiu dziecka decydują:

  • w 5-15% czynniki genetyczne
  • w 5-10% środowisko fizyczne, w jakim dziecko żyje
  • w 20-25% środowisko społeczne
  • w 10-20% medycyna naprawcza
  • w 50% styl życia

Warunki w jakich żyjemy, mają największy wpływ na organizm dziecka. Niestety, nie sprzyjają one zdrowemu rozwojowi. Niedostatek ruchu, telewizja, komputer, zanieczyszczenie środowiska powodują, że nasze dzieci nie zawsze rosną i rozwijają się prawidłowo.

Mała aktywność ruchowa sprawia, że mięśnie są słabsze, a układy krążenia i oddechowy mniej wydolne. Organizm dziecka staje się przez to bardziej podatny na niekorzystne zmiany.

Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym. Dzięki aktywności ruchowej dziecko poznaje otoczenie i opanowuje nowe umiejętności. Ruch wpływa stymulująco na rozwój dziecka, jest jednym ze wskaźników rozwoju i zdrowia.

Okres przedszkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania motoryczności dziecka. Dziecko nabywa wówczas pewnych umiejętności, które w dalszych etapach życia jedynie doskonali. W okresie tym aktywność ruchowa przyczynia się w znaczącym stopniu do wzmocnienia odporności organizmu na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych, a umiejętności ruchowe często wyznaczają pozycję dziecka w grupie rówieśniczej. Dlatego troska o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, o zapewnienie mu odpowiedniej ilości wszechstronnego ruchu jest działaniem na rzecz zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.

Największy wpływ na prawidłowy rozwój dzieci mają rodzice i nauczyciele. Oni przebywają z dzieckiem najdłużej i są dla niego wzorami, przekazują wiadomości, umiejętności i nawyki. Ogromna jest również ich rola w wychowaniu fizycznym dziecka. W przedszkolu i w domu uczy się ono nowych ruchów i doskonali zdobyte umiejętności. Nauczyciele i rodzice powinni tak kształtować rozwój ruchowy dziecka, aby uzyskać przedstawiony cel- zdrowe, o pięknej sylwetce dziecko.

W osiągnięciu tego celu wychowawcy i rodzice powinni współpracować i wspomagać się. Na zajęciach ruchowych w przedszkolu dziecko uczy się nowych ruchów, ćwiczeń, zabaw. Obserwuje, jak wykonują je inne dzieci. W domu w zabawach z rodzicami, może te ćwiczenia i zabawy powtarzać i doskonalić.

24

LIS

2017

267

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia