Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Szczęśliwe i mądre dziecko

Szczęśliwe i mądre dziecko

Sposoby  rozwijania zdolności i poszerzania wiedzy dziecka, które mogą zainspirować rodziców do dalszych działań.

Czytając dziecku książki, od pierwszych dni życia stymulujemy rozwój jego zmysłu słuchu, przyzwyczajamy do naszego głosu, uspokajamy. Czytając starszemu dziecku, nie tylko poszerzamy jego zasób informacji, ale również wpływamy na rozwój wyobraźni, wzbogacamy jego słownictwo, ćwiczymy pamięć i koncentrację. Przyzwyczajamy, że czytanie jest niezbędnym elementem każdego dnia.

Ucząc małe dziecko czytania, stymulujemy rozwój jego zmysłu wzroku. Sprawiamy, że nasze dziecko jest spostrzegawcze. Sama zaś nauka czytania jest traktowana przez dziecko jako trud. Uczy się ono przez zabawę i nigdy nie skojarzy czytania z nieprzyjemnym obowiązkiem. Czyta szybciej i swobodniej, nie boi się, że za chwilę będzie przez kogoś oceniane. Później nigdy nie będzie miało trudności w czytaniu. Bardzo wcześnie dziecko dostaje od nas narzędzie, które wprowadzi je w świat wiedzy i pozwoli, by samo odkrywało informacje, które je zaciekawią.

Ucząc małe dziecko matematyki, wpływamy na rozwój logicznego myślenia, a tym samym na inteligencję dziecka. Aby dzieci mogły uniknąć problemów z matematyką, powinny się z nią oswajać jak najwcześniej. Ważne, by traktowały matematykę jako doskonałą zabawę, w której uczestniczą z mamą i tatą.

Kiedy twój maluch słucha muzyki genialnych twórców jak Mozart, Bach, Vivaldi, nie tylko uwrażliwia swój zmysł słuchu na piękno ich utworów, ale również stymuluje swoją pamięć, ma więcej energii i doskonale się relaksuje. Będzie to dobry trening koncentracji. Wpłynie także na rozwój koordynacji ruchowej dziecka.

Zadbaj o kondycję fizyczną swojego malucha. Może zyska sławę sportowca? Stymulować rozwój fizyczny można już u bardzo małych dzieci przez odpowiedni masaż lub naukę pływania. Kilkulatki można natomiast zainteresować już jakąś dyscypliną sportu. Wówczas dziecko będzie mogło dać upust swojej energii, nauczy się też wytrwałości, cierpliwości i szacunku do zasad.

Rozwój emocjonalny dziecka jest równie ważny jak rozwój intelektualny czy fizyczny. Naucz swoje dziecko rozpoznawać emocje i je kontrolować. Spraw, by potrafiło wysłuchać innych. Dbaj o jego stały kontakt z rówieśnikami. W trakcie wspólnej zabawy dzieci uczą się komunikować z innymi. Wspólne zabawy z rówieśnikami nauczą je, jak zdobyć przyjaciół, współpracować z innymi, rozwiązywać konflikty i negocjować oraz jak zachować pewność siebie.

Pamiętajmy, że dzieci uczą się świata przez wszystkie zmysły. Zatem stymulując rozwój dziecka, nie możemy pomijać zmysłu smaku i węchu.  Rozwijając te zmysły, uwrażliwimy naszego malca na smak i zapach.

Rozbudzimy w dziecku duszę artysty, pozwalając  już od najmłodszych lat na obcowanie ze sztuką przez oglądanie albumów, wizyty w galerii a także do samodzielnych prób tworzenia. Stwarzając dziecku nieograniczony dostęp do materiałów, z których mogłoby tworzyć swoje dzieła, rozwijamy jego wyobraźnię i kreatywność.

Wkraczając wraz z dzieckiem w świat wiedzy, sztuki i sportu, nie możecie złamać podstawowych zasad:

  • Bawcie się równie dobrze jak wasze dziecko.
  • Nie krytykujcie efektów, jakie uzyskuje.
  • Nie dopuszczajcie do znudzenia dziecka podczas zabawy.
  • Przez cały czas zabawy okazujcie mu miłość  i aprobatę.
  • Wybierajcie różne drogi stymulacji. Zadbajcie o jego wszechstronny rozwój.

29

PAŹ

2017

203

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia