Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Muzyka w życiu dziecka przedszkolnego

Muzyka w życiu dziecka przedszkolnego

Środowisko akustyczne współczesnego świata nie sprzyja rozwojowi wrażliwości słuchowej człowieka. Od najmłodszych lat otacza nas nieustanny szum pojazdów, warkot silników, zgiełk głosów ludzkich dodatkowo głośne dźwięki płynące z aparatów radiowych i telewizyjnych. Ucho ludzkie, zmuszone jest do samoobrony, uodparnia się na odgłosy z zewnątrz, a jego wrażliwość tępieje. Dlatego tak ważna staje się w tej sytuacji rola przedszkola i panującej w nim atmosfery. Pobudzanie uwagi słuchowej może dokonywać się tylko w warunkach spokoju i ciszy, dlatego należy w każdym momencie dnia pamiętać o walce z hałasem, nerwowością i nadmierną ruchliwością (oczywiście nie hamując przy tym naturalnej potrzeby ruchu, aktywności i radosnego nastroju).

Odkrywanie świata dźwięków, rozpoznawanie ich, naśladowanie, określenie źródła ich pochodzenia to wspaniała zabawa dla dziecka, dzięki czemu rozumie muzykę. Należy  stwarzać dzieciom jak najwięcej ku temu okazji. Dziecko musi poznać wszystkie składniki muzyki – wtedy będzie ją rozumieć, a to rozumienie pozostanie na całe życie.

Przedszkolak musi się nauczyć wyrażać samego siebie przy muzyce, przede wszystkim w formie indywidualnej – w różnego rodzaju zabawach z motywami muzycznymi i rytmicznymi. Niepełne kierowanie rozwojem muzycznym dziecka w przedszkolu może spowodować, że będzie ono w stanie uczyć się jedynie o muzyce (w szkole) – a nie muzyki.

Podstawowym zadaniem wychowania muzycznego dzieci w wieku przedszkolnym jest dostarczenie im radości płynącej z kontaktu z muzyką poprzez: słuchanie, działanie, tworzenie.
Słuchanie czyli określanie zjawisk akustycznych z otoczenia, słuchanie śpiewu nauczycielki, słuchanie muzyki instrumentalnej.
Słuchanie muzyki będzie okazją, by zetknąć dziecko z twórczością muzyków, z wielkimi dziełami muzycznymi, pokazanie dzieciom różnych instrumentów muzycznych i różnych wykonawców. Wymaga spokoju i uważnego śledzenia przedstawianego utworu czyli dużej koncentracji i aktywności wyobraźni dźwiękowej. Dziecko może poznawać w trakcie słuchania różne zagadnienia muzyczne, charakterystyczne elementy muzyki: tempo, dynamikę, wysokość dźwięków, budowę utworów muzycznych. Zadaniem słuchania muzyki jest stopniowe rozwijanie wrażliwości słuchowej dziecka.

Drugą formą aktywności dzieci jest działanie wyrażające się śpiewem, zabawami ze śpiewem, opowieścią ruchową, zabawami rytmicznymi przy muzyce, tańcem czy grą na instrumentach perkusyjnych.
Trzecia forma aktywności dziecka to tworzenie czyli działanie oparte nie tylko na naśladowaniu i odtwarzaniu wzorów, ale aktywne przetwarzanie uwzględniające własne pomysły do improwizowanego mówienia, śpiewania, gry na instrumentach perkusyjnych jak i do wszystkich form ruchowych. Twórcza aktywność dziecka występuje zawsze w ramach wyżej wymienionych form, a w oderwaniu od nich nie istnieje.

Podczas zajęć można  muzykę łączyć z plastyką, literaturą, poezją, a nawet matematyką. Ważne jest  świadome codzienne wiązanie treści różnych działów w sposób naturalny, wynikający z celów dydaktycznych.

  • WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
    Stwarzaj okazje do rozwoju twórczej inwencji dziecka i respektowania wszystkich jej przejawów.
  •  Pobudzaj twórczość podejmowanej przez dziecko z jego własnej inicjatywy i potrzeby, podsuwaj propozycje
  • Stawiaj dzieciom konkretne zadania dotyczące różnorodnych form działalności muzycznej.
  • Ukierunkowuj do słuchania muzyki
  •  Słuchaj każdy rodzaj muzyki razem z dzieckiem
  •  Słuchanie muzyki możesz łączyć np. z plastyką, literaturą
  • Układaj wspólnie z dzieckiem krótkie opowiadania po wysłuchaniu utworu muzycznego
  • Aktywnie słuchajcie muzyki( ruch, układy taneczne, instrumentalizacja)
  • Organizuj minikoncerty np. na domowych uroczystościach

Wszystko to robimy w przedszkolu, ale gdy będziemy robić to wspólnie efekty będą większe 

03

MAR

2017

281

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia