Znaczenie ruchu dla rozwoju dziecka
Aktywność fizyczna kształtuje organizm człowieka i jego funkcje. Człowiek potrzebuje aktywności, ruchu tak samo jak pożywienia i powietrza. Ważne jest to przede wszystkim dla dzieci, które są w fazie intensywnego rośnięcia, wzmacniania i doskonalenia. Rodzice dbający o zdrowie swoich dzieci powinni zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju motorycznego. Ograniczenie aktywności ruchowej opóźnia rozwój ruchowy i fizyczny dziecka.
Wysiłek fizyczny nie może być zbyt mały ani zbyt wysoki. Wysiłek mały nie wywoła pożądanych reakcji a wysoki może być przyczyną wadliwego rozwoju. Ruch rozwija psychikę i osobowość dziecka. Aktywność fizyczna traktowana jest jako przejaw aktywności intelektualnej i wyraz rozwoju psychicznego.
Aktywność fizyczna spełnia cztery podstawowe funkcje: stymulacyjną, adaptacyjną, kompensacyjną i korekcyjną.
Funkcja stymulacyjna
Ruch pobudza rozwój organizmu. Dzięki ruchowi poprawia się motoryka i sprawność fizyczna człowieka. Mięśnie wykonujące pracę zwiększają objętość, siłę, przekrój. Wysiłek fizyczny mobilizuje układ krążeniowo- naczyniowy. Ruch uaktywnia układ oddechowy ponieważ płuca muszą wykonać zwiększoną pracę. Aktywność fizyczna pobudza dojrzewanie układu nerwowego. Z aktywnością ruchową związany jest rozwój życia psychicznego.
Dzięki ruchowi dziecko poznaje otaczający je świat, wzbogaca swoje doświadczenia, kształtuje pamięć i uwagę. Poprzez ruch rozwija się samodzielność dziecka. Ćwiczenia i zabawy w grupie uczą zachowań prospołecznych, dziecko podporządkowuje się obowiązującym normom i zasadom. Aktywność fizyczna wpływa na rozwój charakteru i osobowości.
Funkcja adaptacyjna
Aktywność ruchowa ma rozwinąć zdolność zaadoptowania się czyli przystosowania organizmu do zmieniających się warunków życia. Przez ruch i ćwiczenia fizyczne można hartować organizm czyli doprowadzić do podwyższania granicy tolerancji na bodźce czy czynniki ze strony środowiska.
Funkcja kompensacyjna
Kompensacja to wyrównywanie. Ruch prozdrowotny ma zrównoważyć bilans bodźców działających na młody organizm. Wpływając na ożywienie organizmu, aktywność fizyczna ma przywrócić niezbędną dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka równowagę czynników korzystnych i szkodliwych.
Funkcja korekcyjna
Jest to funkcja naprawcza. Jest ona wykorzystywana, gdy wcześniejsze funkcje wychowania fizycznego okażą się niedostatecznie skuteczne. Najczęściej stosowana jest u dzieci z wadami postawy. Funkcja korekcyjna to funkcja terapeutyczna, lecznicza.
Aktywność ruchowa stanowi ważny element:
- Prawidłowego rozwoju organizmu, jego układów i narządów
- Rozwijania funkcji i wydolności organizmu
- Tworzenia poprawnej postawy i budowy ciała
- Przystosowania do życia w otaczającym środowisku przyrodniczym i społecznym
- Zapobiegania chorobom
- Rozwoju psychicznego i społecznego
- Terapii wielu zaburzeń i chorób
20
STY
2017
219
razy
czytano
p8zawiercie.pl