Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Artykuły dla rodziców

Wakacyjne rady

Wakacje to czas szczególny, dzieci mają więcej wolnego czasu, rzadziej niż w pozostałych miesiącach uczęszczają do przedszkola. Niestety nadmiar wolnego czasu powoduje, że w tych dniach nasze dzieci częściej narażone są na różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje, które mogą zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu.   Wakacje to czas, kiedy dzieci więcej przebywają na świeżym powietrzu, nad zbiornikami wodnymi, w lasach, na wsi. Oczywiście nie możemy im tego zabraniać. Świeże powietrze i słoneczna pogoda korzystnie wpływają na nasz system odpornościowy,  na niektóre schorzenia skóry, odprężają, ułatwiają odpoczynek po wielomiesięcznej pracy. Należy jednak pamiętać, że małe dziecko nie potrafi  jeszcze właściwie ocenić sytuacji  niebezpiecznej i stopień zagrożenia własnego zdrowia czy życia, dlatego warto przypominać dziecku to co nauczyło się w przedszkolu czyli  jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jak postępować, kiedy już się pojawią. Dopiero wtedy wspólny wypoczynek będzie przyjemnością dla dziecka i jego opiekunów. 


Stąd nasz apel:

ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH POCIECH W CZASIE WAKACJI. POKAŻMY DZIECIOM, GDZIE RODZI SIĘ NIEBEZPIECZEŃSTWO I, JAK POSTĘPOWAĆ W SYTUACJACH TRUDNYCH.

v  Zachowanie na ulicy . Przedszkolak nie powinien sam wychodzić na ruchliwą ulicę, chociaż wydaje nam się, że opanował sztukę przechodzenia przez jezdnię. Nie wystarczy ciągłe powtarzanie dziecku zasad przechodzenia przez jezdnię, sami także musimy robić to prawidłowo! W czasie spacerów zachęcajmy malucha, aby pokazał nam jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.
v  Podróż samochodem. Dla dziecka najważniejszym elementem wyposażenia samochodu powinien być odpowiedni do jego wieku i wagi fotelik!  Solidnie umocowany pasami na tylnym siedzeniu. Przyzwyczaj dziecko, że nie ruszycie z miejsca, jeśli nie będzie siedziało zapięte w foteliku (czy na podstawce). Dla jego bezpieczeństwa nie ustępuj dziecku. Kiedy podróż jest długa i męcząca zrób przerwę w drodze.
W upalne dni nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie (zwłaszcza na pełnym słońcu), ponieważ grozi to odwodnieniem czy udarem słonecznym.

 

v  Odpoczynek nad wodą. Dzieci lubią kąpiele, plażowanie, budowanie zamków z piasku. Niestety, zdarza się, że rodzice zapominają o własnych pociechach. Tymczasem wystarczy kilka chwil, aby ciekawy świata maluch zgubił się w tłumie lub skusiła go  woda. Mając świadomość czyhających  niebezpieczeństw, wybierajmy kąpieliska z ratownikiem, który profesjonalnie zareaguje w sytuacji zagrożenia.

    Pamiętajmy, że bezmyślnością jest picie alkoholu podczas odpoczynku nad wodą, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy pod opieką dziecko!

v  Ostrożnie ze słońcem. W upalne dni należy pamiętać o właściwej ochronie przed słońcem, zapobiegać oparzeniom, unikać długiego przebywania w pełnym słońcu między godz. 10 a 15, stosować zawsze kremy dla dzieci z filtrem  o wysokim faktorze UVA. Dzieci powinny się bawić w miejscach zacienionych. Warto pamiętać o właściwym przewiewnym ubraniu, o ochronie głowy i  karku. Starsze dzieci warto zachęcać do samodzielności np., aby wysmarowało się kremem ochronnym. Będzie to dla niego wspaniała zabawa.
W upalne dni należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dziecka wystarczającej ilości płynów.

v  W lesie i na wsi. Szczególną uwagę należy zwrócić na owady, głównie komary, kleszcze i pszczoły. Najlepszą ochroną jest ubieranie dziecka w spodnie i koszulkę z długim rękawem, a na głowę – czapkę (unikajmy jaskrawych kolorów). Nieosłonięte części ciała smarować preparatem chroniącym przed owadami. Po powrocie z lasu dokładnie oglądajmy skórę, czy nie ma w niej kleszcza. Unikajmy jedzenia słodyczy na powietrzu, a podając dziecku picie sprawdzajmy, czy na obrzeżu lub wewnątrz naczynia, nie ma pszczół czy os.
Zachowajmy ostrożność w kontaktach z wolno biegającymi psami. 

Sprawdźmy, czy w miejscach, gdzie bawi się malec nie ma niebezpiecznych maszyn i urządzeń rolniczych.

Warto się upewnić, czy nasza pociecha pamięta jak się nazywa, wie gdzie mieszka i ewentualnie zna numer domowego telefonu oraz numery alarmowe.

Należy uczulić dzieci na ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości,  aby nie obdarzały zaufaniem nieznajomych, nie wpuszczali ich do domu. W rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi nie informowali o nieobecności dorosłych w domu. W razie napadu, niebezpieczeństwa reagowali głośnym krzykiem np. „pali się”, „pożar”. Ważne jest też, aby pamiętali o „uzasadnionym” korzystaniu z telefonów alarmowych.

Życzymy wszystkim Rodzicom BEZPIECZNYCH  WAKACJI. Do zobaczenia 

26

CZE

2016

349

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia