Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p8zawiercie@zawiercie.eu

32 67 223 35

Mali odkrywcy wielkie możliwości

Dla rodziców

Osiągnięcia

DOBRA PRAKTYKA II

Nazwa szkoły/placówki – Przedszkole Nr 8 ul. Wierzbowa 8 42-400 Zawiercie,

Tel. 32 67 22 335

e-mail przedszkolenr8@onet.pl

Opisywane kryterium- „Promowana jest wartość wychowania przedszkolnego”

Kontakt w sprawie wymiany doświadczeń – nauczyciel Agnieszka Kudra

Tytuł: „Książka przyjacielem Bajkoludka”.

Spośród wszystkich działań naszego przedszkola jedno jest specyficzne, wyróżniające placówkę w środowisku lokalnym. To działanie skoncentrowane na wychowawczym obcowaniu dzieci z dziełami literatury pięknej. Jako placówka posiadająca swoją nazwę – „Bajkoludki”, a także logo i hymn związany z nazwą, organizujemy wiele akcji i imprez, które budzą motywację czytelniczą, przygotowują dziecko do tego, aby w przyszłości stało się dojrzałym, zdolnym świadomie wybierać i oceniać książkę, aby mogło obcować z dziełem literackim w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

  1. Cel działania

Celem naszych działań jest wychowanie dziecka otwartego, wrażliwego na piękno literatury i język ojczysty.

Przedszkole posiada nazwę „Bajkoludki”. Nadanie nazwy poprzedziły wieloletnie działania związane z propagowaniem czytelnictwa:

Opracowany prze nauczycielkę naszego przedszkola program edukacji literackiej „Będę czytelnikiem” motywuje nas do realizacji różnorodnych działań.

Ważną planowaną coroczną uroczystością jest cykliczny, miejski konkurs czytelniczy organizowany przez naszą placówkę od 2003roku pt: „Czy znasz te bajki”. Nasza inicjatywa spotyka się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony środowiska lokalnego.

Wykorzystujemy zdolności i talent literacki nauczycieli naszego przedszkola do oprawy literackiej spektakli bajkowych, uroczystości przedszkolnych. Dokładamy wszelkich starań, aby występy naszych dzieci uświetniały uroczystości przedszkolne i spotkania z klasami młodszymi ze szkoły podstawowej.

Wprowadziliśmy codzienny rytuał czytania dzieciom przez nauczycieli. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” do przedszkola zapraszamy „czytających gości”. Są to różne osoby (rodzice , dziadkowie, urzędnicy państwowi oraz osoby ze środowiska lokalnego reprezentujące różne zawody ), które pragną urozmaicić bajkoludkom poznanie coraz to nowych książek.

Zapoznajemy dzieci z twórczością autorów literatury dla dzieci poprzez spotkania autorskie z pisarzami, w szatni przedszkola systematycznie pojawiają się prace plastyczne przedszkolaków ilustrujące wybraną bajkę.

Systematycznie uczestniczymy w spektaklach teatralnych na terenie przedszkola oraz wyjeżdżamy na spektakle do teatrów w województwie śląskim.

Zaaranżowaliśmy przestrzeń do czytania tak, aby zachęcić dzieci do codziennego sięgania po książkę: samodzielne czytanie bajek rówieśnikom przez dzieci szczególnie uzdolnione.

Ponadto dzieci dzieciom opowiadają bajki swojego autorstwa oraz tworzą książki rysunkowe.

Rozwijamy artyzm dziecka wyzwalając twórcze postawy, wrażliwość estetyczną dziecka i rozwój intelektualny.

Prowadząc korespondencję urzędową wykorzystujemy i posługujemy się własnym logiem.

Wszystkie uroczystości przedszkolne wewnętrzne i zewnętrzne rozpoczynamy hymnem przedszkolnym o treściach literackich.

  1. Rady i przestrogi

Organizujemy systematyczne kiermasze książek na terenie przedszkola, w ten sposób rodzice mają okazję zakupu tanich książek dla dzieci o różnorodnej treści.

Współpracujemy z Biblioteką Miejską, która doposaża księgozbiór przedszkolny a także z Księgarnią Edukacyjną.

Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń ze strony mediów i dlatego też wprowadzamy dzieci w świat literatury pięknej. Przestrzegamy przed bajkami nieedukacyjnymi wywołującymi przemoc, agresję, zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Eliminujemy utożsamianie się z negatywnymi wzorcami osobowymi.

  1. Sposoby upowszechniania

Działania przedszkola upowszechniane są poprzez stronę internetową przedszkola, stronę Urzędu Miasta, pocztę e-mail, prasę lokalną, kąciki dla rodziców w przedszkolu, współpracę z różnymi placówkami oświatowymi: przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami na terenie miasta, a także poprzez prezentację prac dziecięcych w Miejskim Ośrodku Kultury. Nasze działania upowszechniamy także poprzez uroczystości przedszkolne, zebrania z rodzicami, zajęcia otwarte dla rodziców i konsultacje.

Pomysłem i zamiarem na upowszechnianie naszych przedszkolnych inicjatyw związanych z propagowaniem wśród najmłodszych dzieci czytelnictwa jest także:

Zorganizowanie konkursu czytelniczego „Czy znasz te bajki” o zasięgu powiatowym na terenie zaprzyjaźnionego z nami Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu, który może pomieścić więcej startujących drużyn. Celem naszym jest włączenie dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych.

Opracowanie i wydanie zbioru wierszy i rymowanek o tematyce naszego przedszkola „Bajkoludki” z ilustracjami w wykonaniu dzieci przedszkolnych.

Zorganizowanie na stronie Internetowej naszego przedszkola konkursu plastycznego o zasięgu powiatowym. Do zaproponowanych przez nauczycieli utworów literackich dzieci wykonają ilustracje. Najlepiej ocenione prace zostaną umieszczone w kalendarzu plastycznym.

21

STY

2019

371

razy

czytano

p8zawiercie.pl

Zdjęcie: Dzieci
Zdjęcie: Dzieci

Kontakt

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 8 Bajkoludki w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Wierzbowa 8
woj. Śląskie

www.p8zawierie.pl

Kontakt

 

p8zawiercie@zawiercie.eu
32 67 223 35

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Zdjęcie: Więcej o tej stronie.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Przedszkole Nr 8
Bajkoludki w Zawierciu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia